Neviete si dať rady?
Alergia na bielkovinu kravského mlieka (ABKM) patrí k najčastejším potravinovým alergiám. Jedná sa o neprimeranú reakciu imunitného systému na bielkoviny obsiahnuté v kravskom mlieku.
Alergia na bielkovinu kravského mlieka je najčastejšou diagnostikovanou alergiou v dojčenskom veku. Je to z toho dôvodu, že v prvých šiestich mesiacoch veku je najčastejšou stravou dojčiat práve mlieko, a to buď vo forme materského mlieka (bielkovina kravského mlieka konzumovaného matkou prechádza do materského mlieka), alebo prostredníctvom náhradnej dojčenskej výživy. Alergia na kravské mlieko sa najčastejšie prejaví pri prechode z materského mlieka na náhradnú dojčenskú výživu.
Príznaky alergie na bielkovinu kravského mlieka sa týkajú najčastejšie tráviaceho systému a pokožky, menej často dýchacích ciest. U niektorých malých detí sa môže objaviť i závažnejšia reakcia, ako je napríklad dýchavičnosť, opuchnutie pier, svrbenie pokožky a vyrážka, či zvracanie. Zriedka sa môže vyskytnúť taktiež závažná reakcia ako je anafylaxia, teda alergická reakcia, ktorá vedie až k stavu ohrozenia života.
Vyššie uvedené príznaky nemusia byť vždy jednoznačným prejavom alergie na bielkovinu kravského mlieka, ale môžu byť vyvolané úplne iným ochorením. Diagnózu určuje vždy lekár na základe tzv. eliminačného testu.
Eliminačný test predstavuje vylúčenie alergénu zo stravy dojčaťa alebo matky v prípade dojčeného dieťaťa. Pokiaľ sa jedná o alergiu, do 3 dní (žihľavka, zvracanie, kolika, krv v stolici) až 4 týždňov (atopický ekzém, hlienovité hračky) dôjde k ústupu ťažkostí. Počas doby eliminačného testu sa dieťaťu, ktoré už nie je úplne dojčené, nasadí výživa bez obsahu alergénu.
Diagnózu môže určiť pediater, alergológ alebo gastroenterológ.
Príznakom alergie na bielkovinu kravského mlieka sa dá vyhnúť iba diétnym režimom s elimináciou kravského mlieka z jedálnička dieťaťa alebo matky.
Eliminácia bielkovín kravského mlieka môže byť pomerne jednoduchá u dojčených detí. Maminka vylúči bielkovinu kravského mlieka zo svojho jedálnička. To je nevyhnutné preto, že niektoré mliečne bielkoviny sa môžu zo stravy matky dostať do materského mlieka. Príznaky alergie na bielkovinu kravského mlieka by potom mali cca do 2 týždňov vymiznúť. Pri bezmliečnej diéte je ale nutné zaistiť dostatočný prísun vápnika.
Pokiaľ dieťa nie je výhradne dojčené, potom musíme vysadenie dojčenského mlieka nahradiť adekvátnou výživou. Výživou, ktorá musí jednak minimalizovať pokračovanie vzniknutej imunitnej reakcie a jednak spĺňať výživové požiadavky dieťaťa. Spôsob náhrady sa riadi podľa závažnosti prejavov:
Alergia na bielkovinu kravského mlieka u väčšiny detí do 3 rokov veku vymizne. Obvykle lekár po 6 až 12 mesiacoch po nasadení špeciálnej diéty (extenzívneho hydrolyzátu alebo aminokyselinovej formuly) pristupuje k opätovnému podávaniu bielkoviny kravského mlieka (podanie mlieka alebo mliečneho výrobku) dieťaťu. Presný priebeh tohto expozičného testu určuje lekár. U niektorých detí je nutné, aby testy prebehli v nemocnici pod lekárskym dohľadom.